اخبار

بررسی سرویس «لرنیتو»؛ مدرسه ای به سبک مدرن

مخاطبین لرنیتو می توانند هم دانش آموزان و هم معلمان باشند.

زمانی «مدرسه» به جایی گفته می شد که دانش آموزان رأس یک ساعت مشخص در آن حاضر می شدند، کنار هم درس می خواندند و در نهایت هم با شرکت در امتحانات سال تحصیلی را پشت سر می گذاشتند. حالا که به عصر تکنولوژی و استارتاپ های اینترنتی قدم گذاشته ایم هم مفهوم مدرسه همچنان تغییری نکرده، اما دیگر به یک مکان ثابت محدود نیست.

مخاطبین لرنیتو می توانند هم دانش آموزان و هم معلمان باشند.

مدارس مدرن امروزی می توانند همه جا همراه تان باشند؛ چه در موبایل، چه در تبلت و لپ تاپ و چه در هر وسیله متصل به اینترنت دیگر می توانید وارد آن ها شوید و با معلم ها و همکلاسی هایتان در ارتباط باشید، درس بخوانید و حتی به طور آنلاین در آزمون ها شرکت کنید.

«لرنیتو»  به عنوان یک سرویس تحت وب ایرانی آمده تا تجلی بخش همین ایده باشد؛ یک مدرسه مدرن که در آن دانش آموزان مقاطع متوسطه به بانک بزرگی از سوالات امتحانی دسترسی دارند و از سمت دیگر معلمان هم می توانند با ساخت سریع آزمون و برگزاری امتحان های آنلاین به برنامه های آموزشی خود سرعت بدهند. اما چقدر در این کار موفق بوده؟ در ادامه بررسی می کنیم.

 

مخاطبین لرنیتو می توانند هم دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم و هم معلم ها باشند.

لرنیتو به شکل یک اپلیکیشن تحت وب طراحی شده تا بتواند با موبایل، تبلت و رایانه سازگار باشد و تقریبا همه جا بتوانید به آن دسترسی پیدا کنید. برای همین رابط کاربری آن هم با دقت و وسواس زیادی ساخته و پرداخته شده تا هم در موبایل و هم دسکتاپ عملکرد نرم و روانی را از آن شاهد باشید.

لرنیتو بانک بزرگی از سوالات امتحانی گردآوری کرده که تعداد آن ها به بیش از ۱۰۰ هزار مورد می رسد.

سوالات امتحانی گردآوری کرده که تعداد آن ها به بیش از ۱۰۰ هزار مورد می رسد.

لرنیتو به طور کلی از چهار بخش تشکیل شده: خانه، جستجو، میز کار و ارتباط ها که در ادامه هر بخش را به طور جداگانه شرح می دهیم.

همانطور که در مقدمه گفتیم، مخاطبین لرنیتو می توانند دانش آموزان و معلمان باشند. لرنیتو بانک بزرگی از سوالات امتحانی (برای مقاطع اول و دوم متوسطه) را در خود گردآوری کرده که تعداد آن ها به بیش از ۱۰۰ هزار مورد می رسد. همگی این سوالات دارای پاسخ تشریحی هستند که می توانید در یک سیستم منظم و فیلتردار به جستجوی آن ها بپردازید و حتی از جمع آوری آن ها آزمون تهیه کنید.

لرنیتو کاملا رایگان نیست. برای دسترسی نامحدود به بعضی امکانات باید حق اشتراک بپردازید.

در واقع لرنیتو با یک تیر، دو نشان زده: هم یک منبع سوال بزرگ درسی همراه با پاسخ را برای دانش آموزان گردآوری کرده تا نیازی به خرید کتاب و جزوه نداشته باشند، هم اینکه برای معلمان امکانی فراهم کرده تا از این سوالات به سرعت آزمون بسازند و دانش آموزان خود را ارزشیابی کنند.

لرنیتو امکان جستجوی مستقیم در میان مباحث درسی را هم دارد.

برای دسترسی به بانک سوالات می توانید هم از صفحه خانه و هم بخش جستجوی لرنیتو اقدام کنید. لرنیتو به لطف سیستم جستجوی قدرتمند و فیلترداری که دارد، به خوبی نسبت به کلیدواژه ها واکنش نشان می دهد. مثلا کافیست در فیلد صفحه خانه بنویسید که سوالات «کنکور سراسری سال ۱۳۸۹» را می خواهید تا لرنیتو در چند ثانیه آن ها را برایتان بیابد.

اما اگر دنبال مبحث خاصی از یک کتاب درسی هستید، بخش «جستجو» فیلترهای ریز تر و دقیق تری در اختیارتان قرار می دهد. همانطور که در اسکرین شات پایین می بینید، منوی جستجوی لرنیتو از فیلترهای متعددی بهره می برد تا سریع تر به نتیجه دلخواه تان برسید.

نمایی از پنل جستجوی بانک سوالات. با وجود راهنمایی های کافی و جستجوی بی عیب و نقص، برای عادت کردن به این بخش باید زمان نسبتا زیادی بگذارید و شاید به خاطر شلوغی زیاد صفحه در نهایت خیلی با آن راحت نباشید.

 

ین فیلترها منظم و تفکیک شده اند، و می توانید جستجوی خود را بر اساس رشته، پایه و کتاب درسی، نوع منبع سوال (کنکور، امتحان نهایی، آزمون قلمچی و …)، سوالات تستی و تشریحی و حتی سرفصل دروس انجام بدهید. فیلتر سرفصل دروس حتی یک بخش مجزا به نام «درخت مباحث درسی» دارد که می تواند کتاب های درسی دوره متوسطه اول و دوم را بر اساس فصل و موضوع برایتان جستجو کند.

ضمنا لرنیتو امکان جستجو در میان مباحث درسی را هم دارد. این یعنی اگر به فرض دنبال سوالات «احتمال شرطی» باشید، کافیست این کلیدواژه را بنویسید تا لرنیتو سوالات مربوط به آن را از آرشیو بزرگش استخراج کند.

لرنیتو برای هر سوال پاسخ تشریحی کامل ارائه کرده و به شما اجازه داده که آن را با دیگر کاربران سرویس به اشتراک بگذارید. حتی می توانید در همان صفحه جستجوی سوال، تعدادی از آن ها را مارک کنید تا از آن ها یک مجموعه سوال طبقه بندی شده هم بسازید.

نمایش پاسخ تشریحی کامل برای سوالات یکی از مزایای مهم لرنیتو به شمار می آید که آن را به یک پلتفرم آموزشی ارزشمند تبدیل کرده.

همین مجموعه سوالات می توانند بعدا در منوی «میز کار» به آزمون تبدیل شوند. امکان آزمون سازی لرنیتو فعلا در مرحله آزمایشی است و در حال حاضر فقط برای خودتان می توانید آزمون بسازید. اما در آینده امکان ساخت و برگزاری آزمون های آنلاین همراه با کاربران دیگر را هم خواهید داشت.

پاسخ تشریحی کامل برای سوالات یکی از مزایای مهم لرنیتو به شمار می آید.

در شرایط فعلی قادر هستید از مجموعه سوالاتی که خودتان جدا کرده اید، آزمون های تستی و تشریحی بسازید و در قالب PDF تحویل بگیرید. این قابلیت لرنیتو بیش از دانش آموز برای معلمان کاربرد دارد تا زحمت طراحی آزمون را به حداقل رسانده و بتوانند در کمتر از پنج دقیقه از مبحث درسی مورد نظرشان آزمون بسازند.

اما همین روند آزمون سازی در لرنیتو بسیار جالب است. اول از همه می توانید مثل یک برگه امتحانی برای آزمون تان سربرگ بنویسید و تاریخ امتحان و نام دبیر و نام مدرسه را مشخص کنید تا به امتحان حالت رسمی داده باشید. 

طراحی آزمون به طور دستی ممکن است یک ساعت یا بیشتر از شما زمان بگیرد. لرنیتو با قابلیت ساخت خودکار آزمون این زمان را به زیر پنج دقیقه رسانده.

بعدا می توانید سوالات را (که در منوی جستجو از آن ها مجموعه سوال ساخته اید) وارد آزمون کرده و فقط با یک کلیک ساده، پرسش نامه را به شکل PDF دریافت کنید. لرنیتو با این روش حتی کلید سوالات را هم به شما ارائه می دهد تا بتوانید بعد از برگزاری آزمون، آن را به دانش آموزان تحویل بدهید.  

لرنیتو با قابلیت ساخت خودکار آزمون زمان انجام این کار را به زیر پنج دقیقه رسانده.

لرنیتو با این که هنوز قابلیت آزمون های آنلاین را ارائه نکرده، اما با راه اندازی این بخش معلمان می توانند در ساعتی مشخص از دانش آموزان خود که عضو لرنیتو هستند آزمون گرفته و در انتها کلید را هم در اختیار آن ها بگذارند. حتی لرنیتو در آینده می تواند تصحیح برگه ها را هم به طور خودکار انجام داده و نتایج را برای معلمان آنالیز کند که فوق العاده به نظر می رسد

اما در کنار تمام نکات مثبتی که گفتیم، لرنیتو هنوز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند. اولا آرشیو سوالات آن برای بعضی دروس و رشته ها از جمله علوم انسانی تکمیل نشده و نکته بعد این که علیرغم امکان ساخت گروه، قابلیت های ارتباطی بین اعضا در آن هنوز کامل نیست.

می خواهید از خودتان یا اعضای کلاس تان آزمون بگیرید؟ فقط کافیست اطلاعات سربرگ و سوالات آماده را وارد کنید تا لرنیتو در کسری از ثانیه فایل PDF امتحان و پاسخ تشریحی آن را تحویل تان بدهد.

 

فکر می کنیم با توجه به پتانسیل بسیار خوب لرنیتو برای تبدیل شدن به یک وسیله آموزش از راه دور، بد نباشد که توسعه دهندگان لرنیتو هم امکانات ارتباطی بهتری برای دانش آموزان در نظر بگیرند و هم بستری برای آموزش آنلاین معلمان فراهم کنند؛ جایی که معلم بتواند مثل یک کلاس درس، به طور آنلاین با دانش آموزانش در ارتباط باشد و صرفا به ساخت آزمون از یک سری سوال مشخص و تکراری محدود نشود.

البته با توجه به پتانسیل های خوب لرنیتو، بعید نیست که توسعه دهندگان آن چنین موضوعاتی را هم در برنامه های آینده خود داشته باشند.

ولی در مجموع دسترسی به یک بانک سوال بزرگ و همیشه همراه، صرفه جویی در وقت برای ساخت آزمون و البته امکان استفاده در موبایل و تبلت و رایانه سه مزیتی هستند که از لرنیتو مجموعه ای ارزشمند برای آموزش مجازی ساخته اند، چه برای دانش آموزان و چه معلمانی که از روش های مدرن برای آموزش استقبال می کنند.

با پیشرفت مجموعه و اضافه شدن قابلیت هایی مثل برگزاری آزمون های آنلاین، شک نداریم که دانش آموزان و معلمان بیشتری از لرنیتو استقبال خواهند کرد. اگر به روش های مدرن آموزشی علاقه مند هستید، توصیه می کنیم که برای تجربه لرنیتو خودتان دست به کار شده و همین حالا با مراجعه به وبسایت آن برای خود یک حساب کاربری رایگان بسازید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن