برندینگمقالات آموزشی

برندینگ مکانی چیست؟

نقشه ی راه مدیران

برندینگ مکانی Place Branding ، که در لغت به معنای برندسازی و بازاریابی برای یک منطقه ی جغرافیایی می باشد، در حقیقت به ایجاد یک هویت و چهره ای مشخص و متمایز برای یک محل خاص اشاره می کند. بدان معنا که افراد با شنیدن نام آن، ویژگی های خاص آن منطقه را به یاد آورند.برندینگ مکانی می تواند در رابطه با یک مجتمع تجاری، منطقه گردشگری یا توریستی، هتل، برندسازی برای یک محله، منطقه، شهر و یا حتی یک کشور باشد. به عبارت دیگر بزرگی یا کوچکی مکان، معیاری برای برندسازی محسوب نمی شود. اگر چه هر یک نیاز به برنامه ریزی های متفاوتی دارند، اما به عنوان عاملی در تصمیم گیری برای برندسازی مورد توجه نیستند.

در کل برندینگ مکان شامل ۳ شاخه ی اصلی است:

  1. برندینگ کشور و بازاریابی Nation branding
  2. برندینگ شهری City branding
  3. برندینگ منطقه ای Region branding

حال سوال اینجاست که چرا برندینگ مکانی این چنین مورد توجه قرار گرفته است؟!

برندینگ مکانی و تعریف بازاریابی حضور بیش از پیش رسانه ها و گسترش تجارت های بین المللی باعث شده که اهمیت مباحث برندسازی و بازاریابی در اقتصاد یک منطقه، مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

جهانی شدن در دنیای امروز بدان معناست که می توان محصولات و خدمات مشابه را از گوشه و کنار این جهان به یک صورت خریداری کرد و در حقیقت فاصله ی میان تقاضاکننده و عرضه کننده و تعریف بازاریابی در حال کمرنگ شدن است. به عبارت دیگر بازار رقابت سنتی که در آن تنها قیمت و کیفیت عامل انتخاب مصرف کننده بود، به سرعت در حال از بین رفتن است. لذا یکی از معیارهایی که مشتری را بر آن می دارد تا محصولات و خدمات مورد نیاز خود را از یک محل جغرافیایی خاص تهیه کند.

برندسازی مکان یا مقصد

برندینگ مکانی برند مقصد یعنی ” یک اسم، نماد، لوگو، نشان کاری و …. که مقصد را شناسایی و متمایز می سازد” نام، نشان، لوگو و …. تجارب گردشگری را برای مقصد ایجاد می کند که خاطرانگیز بوده و محدود به یک مقصد خاص می باشد (Ritchie & Ritchie, 1998). برند مقاصد بیشتر از آنکه موجب متمایز شدن مقصد با سایر مقاصد شود، سبب ایجاد هویت برای آن می شود (Blain,Levy & Ritchie, 2005). برندسازی مکان / مقاصد یعنی ایجاد یک برند براساس هویت آن مکان مورد نظر و ایجاد تصویر ذهنی مثبت در ذهن ذینفعان(Anholt,2010). به این ترتیب درک از برند تحت عنوان درک اجتماع درحال افزایش است(Campelo et al,2014). این فهم و درک عمیق و گسترده از برند سبب کم رنگ شدن نقش عناصر برند(اسم، لوگو و …) در برندسازی مکان شده است. تعاریف فوق تصدیق کننده ی تعریف Zenker & Braun درسال ۲۰۱۰ می باشد که گفتند.

برندسازی مکان ” یک شبکه ایی از انجمن مصرف کنندگان است ” در ذهن مصرف کنندگان، از طریق بصری، شفاهی و اخلاقیات یک مکان که از طریق اهداف، ارتباطات، ارزش ها و فرهنگ عمومی جامعه محلی و طرح کلی مکان/ مقصد ایجاد می شود. بنابراین مطالب گفته شده بیانگر آن است. که برند سازی برای مکان چند بعدی و چندگانه است و پیچیدگی های بسیاری دارد. جنبه مهم در برندسازی مکان، ارزش ویژه برند است. ارزش ویژه برند درواقع کسب مزیت و منفعت در ازای افزودن چند ویژگی یا توانایی خاص به برند است به شرطی که به محصول / خدمت اصلی لطمه ایی وارد نکند. در ادامه راجع به اهمیت ارزش ویژه برند بیشتر توضیح خواهیم دادی ارزش باشد.

نکات مهم موفقیت در برندسازی مکانی:

به یاد ماندنی بودن

وقتی که یک مکان حس متفاوت و متمایزی برای مخاطب خود ایجاد کند، به یاد ماندنی می شود. به یادماندنی بودن به معنای داشتن تجربه ای لذت بخش و متفاوت از یک مکان متفاوت است که حس خوبی در شما ایجاد کرده است. و به همین دلیل ممکن است به این فکر کنید که دوست دارید در آن مکان، زندگی یا سرمایه گذاری کنید. برای مثال در کشور ما بسیاری افراد پس از سفر به مناطقی همچون “جزیره ی کیش”، به این فکر فرو می روند که چه قدر زندگی در این مکان می تواند لذت بخش باشد و همواره مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران نیز بوده است.

برندسازی مکان یک فعالیت مشترک و چندگانه است

بر خلاف بسیاری از فعالیت های دیگر و فعالیت بازاریاب، برندسازی مکان فعالیتی از بالا به پایین نیست. بلکه برای دست یابی به بهترین نتیجه و بازاریاب، همکاری چند طرفه ی دولت، کسب و کارها، جامعه و افراد، سرمایه داران و … لازم است.

ساخت مکان

برندسازی مکان و شرکت بازاریابی به معنای داشتن یک شعار خوب، لوگو و پروموشن های جذاب نیست. استراتژی برندسازی مکان و شرکت بازاریابی نیاز به تسخیر احساسات مردم و نهایت توجه آنها دارد. به عبارت دیگر هرچه یک مکان با نوآوری و خلاقیت، برنامه های مختلف، ساختار و نشانه های متفاوت تر و جذاب تری همراه باشد، نتیجه ی بهتری حاصل خواهد شد.

ساخت تصویر منحصر به فرد

قبل از شروع برندسازی مکان و سایت بازاریابی  باید تصویر مورد نظر از یک مکان و سایت بازاریابی  را طراحی کنیم. در حقیقت باید مشخص شود که یک مکان قرار است چه تصویری، احساسی و ویژگی هایی داشته باشد و سپس برای رسیدن به همان تصویر فعالیت های مربوطه انجام شوند. بدون داشتن یه نقشه و تصویر واحد از آنچه می خواهیم ایجاد کنیم، امکان موفقیتی وجود ندارد.

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن