اخبار

بیت‌کوین زیر ذره‌بین تحلیل

اولین همایش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال چگونه گذشت ؟

⭕️نخستین رویداد بیت‌کوین در حالی برگزار شد که این حوزه برای بسیاری از مردم و حتی فعالان فناوری ناشناخته است و موافقان و مخالفان بسیاری دارد. مخالفان، این ارز مجازی را دسیسه‌ای برای جایگزینی دلاری می‌دانند که روزبه‌روز از ارزش آن در برابر بیت‌کوین کاسته می‌شود. در نظر موافقان اما، بیت‌کوین و ارزهای دیگر دروازه‌ای برای ورود به دنیای جدید مالی است …
در نخستین همایش بیت‌کوین ایران، سخنران‌ها هرکدام درباره بخشی از دانش بیت‌کوین صحبت کردند و تجربیات خود را به اشتراک گذاشتند. با این حال، همه آنها یک ویژگی مشترک داشتند؛ همه آنها از طیف موافقان این ارز دیجیتالی بودند و از مخالفان کسی حضور نداشت.

✔️وجود بیت‌کوین لازمه ای برای تغییر نظام مالی دنیا 

رضا قربانی کارشناس نظام پرداخت در نخستین همایش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در ایران گفت: «متاسفانه به اشتباه برخی بیت‌کوین را با گولدکوئست و شبکه‌های هرمی اشتباه گرفته‌اند یا با آنها مقایسه می‌کنند، چراکه سال‌ها پیش رأس اولبری ایده دنیای خلافکارانه را پایه‌گذاری کرد و در «جاده ابریشم» که بستر تعامل خلافکاران در «وب تاریک» بود، از بیت‌کوین به‌عنوان ارز رایج در آن شبکه استفاده شده بود و بسیاری تا مدت‌ها تصور می‌کردند بیت‌کوین پول خلافکاران است.

از طرفی می‌توانیم دو نگاه به بیت‌کوین داشته باشیم؛ یکی اینکه تصور کنیم بیت‌کوین نوعی توطئه است و نگاه دوم این که بیت‌کوین یک روند نو است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. تلاش ما این است که نگاه منطقی به ماجرا داشته باشیم و امروز که اینجا دور هم جمع شده‌ایم تقریباً بیت‌کوین، ارزهای رمزنگاری شده و بلاک‌چین نه‌تنها برای ما بلکه برای تمام دنیا گنگ است و به قول کریس اسکینر نویسنده کتاب بانک دیجیتال، بلاک‌چین امروز مثل اینترنت قبل از خلق است. پس کسانی که امروز به‌دنبال بیت‌کوین یا ارزهای رمزنگاری شده هستند، پیشروها هستند.

فراموش نکنید که امروز درباره پدیده‌یی صحبت می‌کنیم که از زمانی که ساتوشی ناکاموتو برای نخستین‌بار در مقاله خود درباره بلاک‌چین صحبت کرد، ۱۰ سال هم نمی‌گذرد و این موجی است که بعد از بحران مالی در سال ۲۰۰۷ شکل گرفت و بسیاری تلاش کردند نظام مالی را در جهان تغییر دهند.»

✔️بیت‌کوین چیست؟

سهیل شهیدی بنیان گذار پیمنت ۲۴ در نخستین همایش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در ایران گفت: «بلاک‌چین یک دفتر بزرگ حسابداری است که تمام تراکنش‌ها که به‌صورت همتا به همتا انجام می‌شود در آن ثبت می‌شود. به این نکته هم توجه داشته باشید که تکنولوژی بلاکپین فقط مخصوص ارزهای رمزنگاری شده نیست و می‌تواند کاربردهای دیگر هم داشته باشد. درخصوص فرآیند انجام تراکنش توسط تکنولوژی بلاک‌چین به زبان ساده بخواهم بگویم، ابتدا یک شخص درخواست تراکنش صادر می‌کند و درخواست او بین همه دستگاه‌ها که نود نام دارد پخش می‌شود. هر کدام از این نودها صحت تراکنش‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند. بلاک به مرور تجمیع می‌شود و به زنجیره بلوک اضافه می‌شود. این تراکنش دیگر قابل تغییر و قابل حذف نیست.

یت‌کوین یک شبکه مالی آنلاین است که ارز خود را دارد. فاقد مرکزیت است و توسط کسی اداره نمی‌شود و هیچ کشوری مالکیت بیت‌کوین را به عهده ندارد. بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ توسط فردی به نام مستعار ساتوشی ناکاموتو پایه‌ریزی شد.

خالق آن گفته این ارز، به‌طور محدود ارائه می‌شود و تا ۲۱ میلیون واحد ارائه می‌شود که تا سال ۲۱۴۰ این ارزها به پایان می‌رسد. بنا بر آمارها بیشترین بیت‌کوین‌ها در کشور روسیه معامله می‌شود. بعد از آن امریکا، انگلستان، نیجریه و چین هستند. با این همه امریکا بیشترین حجم بیت‌کوین را در کشور خود دارد.

بیت‌کوین را به سه طریق می‌توان نگهداری کرد. با نرم‌افزار مخصوص بیت‌کوین، کیف پول‌های آنلاین و کیف پول سخت‌افزاری که اکنون دو نمونه از آنها در بازار هستند و گفته می‌شود آنها امن‌ترین راه برای نگهداری از بیت‌کوین هستند. تا اواخر ۲۰۱۷ قیمت هر واحد آن از قیمت فعلی که بیش از ۵ هزار دلار است به بیش از ۱۰ هزار دلار برسد، چراکه سادگی معامله و دسترسی آسان به آن باعث شده این ارز محبوب شود.

براساس نرخ‌های اعلام شده نرخ بیت‌کوین از ۶ سنت در ۲۸ تیرماه ۱۳۸۹ به ۵۶۴۰ دلار در ۲۴ مهر ۹۶ رسیده و ۴ میلیون درصد رشد داشته است و وردپرس، اسپاتیفای، ویکی‌پدیا و مایکروسافت ازجمله کمپانی‌های بزرگی هستند که از بیت‌کوین استفاده می‌کنند. خبرهایی هم هست که می‌گوید آمازون هم می‌خواهد بیت‌کوین را پذیرش کند که با ورود او تغییر زیادی صورت می‌گیرد. برخی مزیت‌های بیت‌کوین از این قرار هستند؛ بیت‌کوین را نمی‌توان دزدید، مگر اینکه هک صورت بگیرد. بیت‌کوین کارمزد ندارد تا ۵ دلار هزینه انجام تراکنش می‌شود. استرداد وجه در بیت‌کوین خطر ندارد و قطعی است؛ اما برخی مشکلات بیت‌کوین نوسانات بالای قیمت بیت‌کوین است. باتوجه به اینکه منابع آن محدود است ارزش آن مثل سهام در بازار بورس با تقاضای بیشتر، ارزش بیشتری می‌یابد و نکته مهم این است که اخبار نقش زیادی در این نوسانات دارند.

کارشناسان درخصوص جایگاه بیت‌کوین در ایران می‌گویند که فرصت بسیار خوبی برای ارتباط بین‌الملل در دوران تحریم است. افراد زیادی هستند که برای دریافت ویزا و مستر و پی پال مشکل دارند. بیت‌کوین کار را برای آنها آسان می‌کند. همچنین از آنجا که به هیچ کشوری متصل نیست، رخدادهای سیاسی در ارزش آن نقشی ندارد. یکی از امن‌ترین راه‌های نگهداری بیت‌کوین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری هستند که اکنون دو نمونه کیف پول سخت‌افزاری موجود است. نکته این کیف پول‌های سخت‌افزاری این است که امکان هک آنها وجود ندارد و زمانی که آنها را از دستگاه جدا می‌کنید دیگر به هیچ شبکه‌یی متصل نیستند.

سایت‌هایی هستند که شما اطلاعات دستگاه‌های سخت‌افزاری خود را به آنها می‌دهید و به شما توصیه می‌کند که با منابع سخت‌افزاری موجود چه ارزهایی استخراج کنید. ماینری نوعی خوداشتغالی است و کارآفرینی محسوب می‌شود و جالب است بدانید که ۸۰ درصد ماینرهای ایرانی اتریوم ماین می‌کنند. ماینری جلوی خروج ارز را نمی‌گیرد اما آن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این ماینری همیشه بر پایه دلار است و دیگر تورم داخل اثری روی درآمد آنها ندارد. سپهر محمدی در نخستین همایش بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در ایران گفت: ما با بیت‌کوین توانستیم سیطره دلار امریکا را دور بزنیم و بدون نگرانی از تحریم‌های کشورها و نوسانات سیاسی درآمدزایی کنیم.

ماندگاری بیت‌کوین بیشتر از دلار است و امکان سرقت و امکان جعل آن نیز بسیار کمتر است. هیچ کس نمی‌تواند بیت‌کوین را کنترل کند؛ اما دلار دراختیار خزانه فدرال امریکاست و امریکا می‌تواند از قدرتش روی دلار در مقابل دیگر کشورها استفاده کند.

یک بیت‌کوین متشکل از ۱۰۰ میلیون ساتوشی است؛ بنابراین نگران نباشید، اگر نمی‌توانید یک بیت‌کوین تهیه کنید به اندازه پول خود آن را تهیه کنید و با آن کار کنید؛ اما آیا می‌توان بازارهای بورس را نیز فتح کرد؟ جواب در ICO است. در ICO ها تجارت جهانی بدون مرز داریم. از هر نقطه جهانی می‌توان سرمایه جذب کرد. به کسب و کارهای نوپا سرعت و شتاب می‌دهد. باعث مشارکت بیشتر هم می‌شود.

اما ICO ها معایبی هم دارند. برای مثال بازیگران بزرگ روی قیمت آنها تأثیر می‌گذارند. درز اطلاعات نیز در آنها وجود دارد. در آوریل ۲۰۱۷ چیزی حدود ۱۰۰ میلیون دلار جذب سرمایه توسط ICO ها انجام شده است. دو ماه بعد قیمت جذب سرمایه به

۵۵۰ میلیون دلار رسید. اتریوم در سال ۲۰۱۴، در ۴۲ روز چیزی حدود ۱۸ میلیون دلار جذب سرمایه از طریق کرادفاندینگ انجام داد.»

✔️آموزش مقدماتی ماینری به زبان ساده

امیرحسین حاجی، مسئول فنی ماینینگ شرکت لیون کامپیوتر هم در سخنرانی خود ‌به صورت اختصاصی به آموزش ماینری پرداخت. او گفت:‌ «اکنون همه می‌پرسند آیا هنوز هم می‌شود به سودهای کلان رسید یا دیگر دیر شده است؟ باید در پاسخ گفت هیچ‌وقت دیر نیست. ۱۰ ماه پیش یعنی ابتدای سال ۲۰۱۷ ارزش هر بیت‌کوین یک هزار دلار بود و اکنون پنج‌برابر شده است!»
اما مسئله مهم در ماینینگ، نگهداری ارزهای رمزنگاری‌شده است. جیمز هاول فردی بود که در سال‌های ابتدایی ارائه بیت‌کوین، با لپ‌تاپ شخصی خود توانست تا ۷۵۰۰ بیت‌کوین ماین کند و همه را در لپ‌تاپ نگهداری کرده بود. اما لیموناد روی دستگاه ریخت. لپ‌تاپ سوخت ولی هارد درایو سالم ماند. هاول هارد را در انباری نگه داشت تا اینکه یک روز هنگام نظافت به صورت اتفاقی آن هارد را دور انداخت. حتی وقتی متوجه اشتباهش شد، به محل جمع‌آوری زباله شهر رفت ولی نتوانست در زمین وسیع آنجا هارد را پیدا کند. با رسانه‌ای‌شدن موضوع، مردم زیادی، همگی به محل جمع‌آوری زباله هجوم آوردند تا بلکه هاردی به ارزش بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان امروز ما را پیدا کنند. ولی این هارد هیچ وقت پیدا نشد و عملا این ۷۵۰۰ واحد بیت‌کوین ارز از رده خارج شدند.
حاجی در ادامه علاقه‌مندان را راهنمایی کرد چه ارزهایی استخراج کنند. او گفت: «سایت‌هایی هستند که شما اطلاعات دستگاه‌های سخت‌افزاری خود را به آنها می‌دهید و به شما توصیه می‌کند با منابع سخت‌افزاری موجود چه ارزهایی استخراج کنید.» به عقیده او، ماینری نوعی خوداشتغالی است و کارآفرینی محسوب می‌شود. ماینری جلوی خروج ارز را نمی‌گیرد اما آن را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، ماینری همیشه برپایه دلار است و دیگر تورم داخل اثری روی درآمد آنها ندارد. به گفته حاجی، ارز اتریوم در ایران بیشتر از بیت‌کوین طرفدار دارد و ۸۰ درصد ماینر‌های ایرانی اتریوم ماین می‌کنند.

✔️در مه قدم بزنیم
سعید حسینی، مدیرعامل لیون کامپیوتر نیز در سخنرانی خود با نام «بیت‌کوین در مه» از شناسایی فرصت‌ها گفت. به عقیده او، موقعیت‌ها پشت فضای مه‌آلود پنهان شده‌اند و پیشروهایی که در این فضا قدم می‌گذارند، زودتر از بقیه با فرصت‌ها روبه‌رو می‌شوند. این مسئله درباره دولت‌ها نیز صدق می‌کند و کشورهایی که زودتر به فکر استفاده از بیت‌کوین افتادند، سود بیشتری می‌برند. سعیدی گفت: «روسیه مدت زیادی با ارزهای دیجیتالی جنگید‌ اما بعد از مدتی متوجه شد نباید بیش از حد با آن درگیر شود. در نهایت توانستند با دومین ارز دنیا یعنی اتریوم قراردادهایی ببندند. در ژاپن نیز انواع معاملات مبتنی بر ارزهای رمزنگاری‌شده وجود دارد. ماینینگ در سوئد نیز یک شغل تلقی می‌شود و کشور سوئیس هم اولین دستگاه خودپرداز بیت‌کوین را وارد کرد و آن را به رسمیت شناخت. حتی ۳ کشور آفریقایی و فقیر زیمبابوه، ونزوئلا و نیجریه نیز در این حوزه از ما جلوتر هستند.» به گفته سعیدی، بیت‌کوین آینده اقتصادی دنیا را شکل می‌دهد و ما در قبال ثروت آیندگان خود مسئولیم.

✔️آینده از آن مجازی‌هاست

علی میزانی، مدیرعامل سیتکس در ادامه حرف‌های سعیدی آینده بیت‌کوین را برای همه ترسیم کرد؛ آینده‌ای که در آن همه‌چیز مجازی است، حتی پول! او گفت: «تاکنون در جهان ریه و کلیه و قلب مصنوعی ساخته شده است. اکنون نوبت ارز مصنوعی است. ما درحال سفر به جهان مجازی هستیم و سفر ما مدتی است آغاز شده است.» او در اثبات حرف‌های خود قیمت طلای واقعی را با قیمت بیت‌کوین مقایسه کرد و ادامه داد: «در ابتدای ورود بیت‌کوین به بازار، ارزش این ارز فاصله زیادی با قیمت طلای جهانی داشت، اما با رشد سریع این ارز در نهایت ۵ماه پیش برای نخستین‌بار قیمت طلای مجازی یعنی بیت‌کوین از قیمت طلای واقعی در جهان پیشی گرفت.» او در ادامه نتیجه گرفت نظام پولی و بانکی به زودی عوض می‌شود و بیت‌کوین به عنوان آینده پول جهان به همه معرفی خواهد شد. این ارزهای مجازی حکم کشف یک معدن طلا در فضای مجازی را دارند و اکنون کشورهایی مانند آمریکا، روسیه، چین و آفریقای جنوبی در حال غارت آن هستند. ژاپن حتی هزینه‌های برق ماینرهای خود را کاهش داده است. ما باید بیدار و هوشیار باشیم تا آیندگان ما نسل فقیری نباشند. میزانی در انتها گفت: «به دولت توصیه می‌کنم با صندوق ذخیره ارزی کشور همکاری کند و یک‌صدم درآمد خود را بیت‌کوین خریداری کند تا در آینده از جهان عقب نباشیم.»

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن