دیجیتال مارکتینگ

راهکارهای بازاریابی محتوا برای جذب مشتری

اگر شما هم یک بازاریاب محتوای آزادکار هستید، می‌توانید با شناسایی نیازهای مشتری‌ها و ارائه‌ی راه‌ حل مناسب، درآمد خوبی از این طریق کسب کنید.

بازاریابی محتوا یکی از قدرتمندترین ابزاری است که شرکت‌ها طی چند سال اخیر از آن برای جذب مشتریان جدید استفاده کرده‌اند. اگر کسب‌و‌کارهایی که از بازاریابی محتوا استفاده می‌کنند را با دیگر شرکت‌ها مقایسه کرده باشید، متوجه می شوید که آن‌ها از وضعیت بهتری نسبت به رقبای خود برخوردار هستند. اگر تا به حال در مورد استفاده از بازاریابی محتوا برای جذب مشتری‌های جدید فکر نکرده‌اید، بهتر است همین حالا و به‌طور جدی به این موضوع فکر کنید. بازاریابی محتوا به حضور پررنگ و رشد کسب‌و‌کار شما کمک خواهد کرد.

حل مشکلات مشتریان

بازاریابی محتوا یعنی اینکه شما خودتان را جای مشتریتان قرار دهید و به همه‌ی مسائل از چشم آن‌ها نگاه کنید. به جای استفاده از تبلیغات گوناگون در سراسر وب برای نمایش توانایی‌های خود، به این فکر کنید که خدمات شما چگونه مشکلات مشتری‌ها را برطرف خواهد کرد. از مشکلات افرادی که به بازاریاب‌های محتوا احتیاج دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آن‌ها نمی‌توانند از انتشار متناوب مطالب در وبلاگ برای رشد کسب‌و‌کار خود استفاده کنند
  • آن‌ها نگران این هستند که مطالبشان خسته‌کننده شده باشد
  • آن‌ها زمان کافی برای بهینه‌سازی مطالب در موتورهای جستجو ندارند

همه‌ی این‌ها مشکلاتی هستند که یک نویسنده‌ی آزادکار می‌تواند آن‌ها را برطرف کند. شما نیز به‌عنوان یک بازاریاب محتوا باید به فکر ارائه‌ی راه‌ حل مناسب برای حل این مشکلات باشید.

 استفاده از قدرت جستجو

اکثر آزادکارهای حرفه‌ای یک وب‌سایت استاتیک دارند تا از طریق آن مشخصات و اطلاعات تماس خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. اما یک وبلاگ ساده‌ی ۵ صفحه‌ای با محتوای محدود هیچ قدرتی در برابر موتورهای جستجو نخواهد داشت. اگر می‌خواهید از یک وبلاگ برای استراتژی‌های بازاریابی محتوای خود استفاده کنید، می‌توانید از بهینه‌سازی موتور جستجو در این زمینه بهره‌مند شوید. هر بار که می‌خواهید مطلبی در وبلاگ منتشر کنید، بهتر است لغات کلیدی مرتبط با آن را نیز برای بهینه‌سازی کردن مطلب در نظر بگیرید. برنامه‌های مختلفی وجود دارند که به شما در این زمینه کمک خواهند کرد. کلمات کلیدی باید دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  • مرتبط باشند: آیا لغات کلیدی شما موضوع مطلب را به‌خوبی مشخص می‌کنند؟ مشتری‌های مورد هدف شما بیشتر به چه موضوعاتی علاقه‌مند هستند؟
  • حجم جستجو را در نظر بگیرید: آیا لغات کلیدی شما ماهیانه به اندازه‌ی کافیه مورد جستجو قرار می‌گیرند که بتوانند ترافیک وب‌سایت را بالا ببرند؟
  • رقابت کنید: آیا می‌توان از طریق این لغات کلیدی رتبه‌ی وب‌سایت را بهبود بخشید یا وب‌سایت‌های زیادی وجود دارند که از آن‌ها استفاده می‌کنند؟

حتی اگر متخصص سئو نباشید، خیلی راحت می‌توانید پست‌های خودتان را بهینه‌سازی کنید. کافی است از ابزار مناسب استفاده کنید تا آن‌ها به شما بگویند که بهتر است لغات کلیدی خود را در کجای متن به کار ببرید.

نشان دادن تخصص به دیگران

از وبلاگ خود برای نمایش نمونه کارهای خود استفاده کنید. اگر یک طراح گرافیک آزادکار هستید، می‌توانید آخرین آثار خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. هرچقدر افراد بیشتری پست‌های شما را ببینند امکان سفارش دادن کار به شما بیشتر می‌شود. همچنین شما می‌توانید تخصص خود را از طریق پست گذاشتن در وبلاگ به مشتری‌ها نشان دهید. به‌عنوان مثال اگر در سئو تخصص دارید، باید وبلاگ خود را به‌گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که در صفحه‌ی اول موتورهای جستجو به کاربر نشان داده شود. بعد از انجام این کار می‌توانید یک دکمه‌ی فراخوانی به اقدام در وبلاگ خود قرار دهید و از این طریق به آن‌ها بگویید که برای مشاوره گرفتن از شما چه کارهایی باید انجام دهند.

اشتراک گذاری مطالب

بازاریابی محتوا فقط در مورد این نیست که رتبه‌ی وب‌سایت را در موتورهای جستجو بالا بیاورید. درواقع سئو یکی از چند راهکار موجود برای افزایش ترافیک وب‌سایت است. برخی متخصصان معتقدند که بازاریابی محتوا ۲۰ درصد به تولید محتوا و ۸۰ درصد به اشتراک‌گذاری بستگی دارد. شاید فکر کنید به اشتراک گذاشتن مطالب وب‌سایت در شبکه‌های اجتماعی کافی باشد؛ اما این‌طور نیست. درواقع شما باید خودتان را در فروم‌های مختلف درگیر کنید. به‌عنوان مثال مطالب و مشکلاتی  را که در آنجا مطرح شده است، دقیقا مطالعه کنید و اگر مطلبی در وب‌سایت خود دارید که احساس می‌کنید به این موضوع مربوط است، می‌توانید لینک آن را در فروم درج کنید تا مشکل دیگران حل شود. این کار را در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، لینکدین و توییتر می‌توانید انجام دهید. در هر صنعتی یک سری افراد هستند که تأثیرگذاری بیشتری در شبکه‌های اجتماعی دارند. می‌توانید آن‌ها را شناسایی کنید و از آن‌ها بخواهید که مطالب شما را با مخاطبانشان به اشتراک بگذارند.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

بستن