برندینگ

روانشناسی رنگ در بازاریابی و برندسازی

روانشناسی رنگ به عنوان متضمن تعصب یکی از جالب ترین و جنجالی ترین جنبه های بازاریابی است.

روانشناسی رنگ به عنوان متضمن تعصب یکی از جالب ترین و جنجالی ترین جنبه های بازاریابی است.

دلیل: اکثر مکالمات امروز در مورد رنگ ها و متقاعد کننده ها شامل شکارچیان، شواهد بی نظیر و تبلیغاتی است که در مورد رنگ و ذهن دود می کنند.

برای رفع این روند و درمان مناسب به یک عنصر واقعا جذاب از رفتار انسان، امروز ما قصد داریم تا مجموعه ای از تحقیقات قابل اطمینان در زمینه تئوری رنگ و تضاد را پوشش دهیم.

اشتباهات درمورد روانشناسی رنگ
چرا روانشناسی رنگی به گفتگو بسیار احتیاج دارد … اما با اطلاعاتی که خیلی کوچک است، پشتیبانی می شود؟

همانطور که تحقیقات نشان می دهد، به احتمال زیاد به این دلیل است که عناصری مانند ترجیح شخصی، تجربیات، تربیت، تفاوت های فرهنگی، زمینه و غیره، اغلب رنگ های رنگی خاصی بر ما تاثیر می گذارد. بنابراین ایده ای که رنگ هایی مانند زرد یا بنفش می توانند نوعی احساسات فوق العاده خاص را به وجود آورند.

مکالمه فقط توسط تصاویری باور نکردنی مبهم که روانشناسی رنگ با واقعیت های بسیار عالی مانند این را به اشتراک می گذارند بدتر می شود:

اکنون وقت آن رسیده است تا نگاهی به برخی از دیدگاه های تحقیقاتی در مورد نحوه نقش رنگ در تشویق داشته باشد.

اهمیت رنگ در برند
اول، اجازه دهید برند را بررسی کنیم که یکی از مهمترین مسائل مربوط به ادراک رنگ و منطقه ای است که بسیاری از مقالات در این زمینه به مشکلات می رسند.

تلاش های متعددی برای طبقه بندی واکنش مصرف کنندگان به رنگ های مختلف انجام شده است:

… اما حقیقت این است که این رنگ بیش از حد به تجربیات شخصی بستگی دارد که به طور جهانی به احساسات خاصی تبدیل شود.

اما الگوهای پیام رسانی وسیعتری در ادراک رنگ وجود دارد. به عنوان مثال، رنگ ها نقش بسیار مهمی در خرید و نام تجاری دارند.

محققان بر این باورند که تا ۹۰ درصد از قضاوت های ناخوشایند درباره محصولات ممکن است به تنهایی براساس رنگ (بسته به نوع محصول) انجام شود.

و در رابطه با نقش رنگ در نام تجاری، نتایج حاصل از مطالعاتی مانند اثر تعاملی رنگ نشان می دهد که رابطه بین مارک ها و رنگ های مربوط به تناسب درک رنگ مورد استفاده برای مارک خاص (به عبارت دیگر رنگ “مناسب” آنچه که فروخته می شود).

مطالعه هیجان انگیز قرمز و آبی نیز تایید می کند که قصد خرید به شدت توسط رنگ ها تحت تاثیر آنها بر نحوه برند، درک شده است. این به این معنی است که رنگها تأثیر مصرف کنندگان را بر «شخصیت» نام تجاری مورد بررسی قرار می دهند (پس کسانی که می خواهند موتور سیکلت هارلی دیویدسون را بخرند، اگر احساس هیجان نمی کردند هرگز آن را نمی خریدند).

مطالعات بیشتری نشان داده است که مغز ما ترجیح می دهد مارک های قابل تشخیص را ایجاد کند که در هنگام ایجاد یک هویت نام تجاری رنگ بسیار مهم است. حتی در تحقیقات رنگی و کاربردی نیز پیشنهاد شده است که برای مارک های جدید برای مشخص کردن رنگ آرم ها که از تماشاگران متضاد اطمینان حاصل می شود (اگر رقابت همه با استفاده از آبی است، شما با استفاده از بنفش ایستادگی می کنید) اهمیت زیادی دارد.

تحقیقات نشان داده است که پیشبینی واکنش مصرف کننده در مورد مناسب بودن رنگ در رابطه با محصول بسیار مهمتر از رنگ مورد علاقه فرد است. بنابراین، اگر صاحبان هارلی این محصول را خریداری کنند تا بتوانند احساس راحتی کنند، می توانید بر این باور باشید که “نمونه براق صورتی +”  به خوبی فروش نخواهد کرد.

پروفسور روانشناس و استنفورد جنیفر آیکر با تحقیق درباره ابعاد شخصیت برند مطالعاتی در مورد این موضوع انجام داده است و مطالعات او پنج بعد اصلی را در شخصیت برند نقش مهمی ایفا کرده است:

(بعضی از مارک ها می توانند بین دو صفر متقابل باشند، اما اغلب آنها تحت سلطه قرار می گیرند. لباس مد بسیار احساس پیچیده ای می کند، چرخ دنده کمپینگ احساس راحتی می کند.)

تحقیقات بیشتری نشان داده است که استفاده از رنگها و درک مشتریان از شخصیت برند، ارتباط واقعی دارد.

برخی رنگها به طور کلی با ویژگیهای خاص (به عنوان مثال، قهوه ای با ناهموار، ارغوانی با پیچیدگی و قرمز با هیجان) هماهنگ می شوند. اما تقریبا هر مطالعات علمی بر روی رنگ و برند به شما می گوید که برای رنگ های نام تجاری خود بسیار مهم است تا شخصیتی را که می خواهید به تصویر بکشید؛ به جای تلاش برای سازگاری با رنگی کلیشه ای.

نادرست بودن نظراتی مانند “سبز به معنی آرامش” را در نظر بگیرید. مفهوم متن گم شده است گاهی اوقات سبز برای نام تجاری مسائل مربوط به محیط زیست از قبیل استاندارد GMR.E.E.N Timberland استفاده می شود، اما بار دیگر برای فضای مالی نام تجاری مانند Mint.com استفاده می شود.

و در حالی که قهوه ای ممکن است برای درخواست تجدید نظر (فکر Saddleback چرم) مفید باشد، زمانی که در یک زمینه دیگر قرار داده شود، قهوه ای می تواند مورد استفاده قرار گیرد برای ایجاد احساس گرم بودن، دعوت کننده (شکرگزاری) و یا اشتها آور.

پ.ن: ما  نمی توانیم مجموعه ای از دستورالعمل های ساده ای را برای انتخاب رنگ برند شما ارائه دهیم، اما می توانیم اطمینان حاصل کنیم که زمینه ای که در آن کار می کنید، یک نگاه کاملا ضروری است.

این احساس، خلق و خو و تصویری است که نام تجاری شما آن را ایجاد می کند و نقش برند را تضمین می کند. حتما متوجه شده اید که رنگها فقط زمانی به کار می آیند که بتوان آنها را برای مطابقت با یک شخصیت مورد نظر یا نام تجاری (به عنوان مثال، استفاده از سفید برای برقراری ارتباط با عشق اپل به طراحی تمیز و ساده بودن) مورد استفاده قرار گیرند.

بدون این زمینه، انتخاب یک رنگ بیش از دیگری حساس نیست و شواهد بسیار کمی برای حمایت از آن وجود دارد که رنگ  «نارنجی» مردم را بیشتر جذب می کند تا رنگ «نقره ای».

تنظیمات رنگ توسط جنس
مناسب بودن درک می تواند توضیح دهد که چرا رنگ های رایج خودرو سفید، سیاه، نقره ای و خاکستری هستند … اما آیا چیز دیگری در کار است ؟ و چرا ابزارهای بسیار قدرتمند به رنگ بنفش وجود ندارند؟

یکی از مطالعات خوب در مورد این موضوع، تخصیص رنگ جو هالک است. اطلاعات Hallock برخی از تنظیمات روشن در برخی رنگها را در سراسر جنسیت برند نشان می دهد.

مهم است که توجه داشته باشیم که محیط زیست – و به ویژه درک فرهنگی – نقش مهمی در تعریف مناسب رنگ برای جنس دارد که به نوبه خود می تواند بر انتخاب های فردی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، این پوشش را با مجله Smithsonian در نظر بگیرید که چگونه رنگ آبی را برای پسران در نظر گرفت، و در نهایت رنگ صورتی را برای دختران (و نحوه استفاده از آن به عنوان معکوس) مطرح شد.

حالا یافته های هالوک برای رنگ های بیشتر و کمتر مورد علاقه ی مردان و زنان را در نمودار پایین برایتان گذاشته ایم:

نکته قابل توجه در این تصاویر، برتری آبی در هر دو جنس (رنگ مورد علاقه برای هر دو گروه) و تفاوت بین گروه ها در بنفش است. زنان رنگ بنفش را به عنوان یک رنگ درجه بالاتر، اما هیچ مردی به عنوان یک رنگ مورد علاقه، بنفش را نمی پسندد. (شاید این به همین دلیل است که ما ابزار قدرت بنفش نداریم).

تحقیقات بیشتری در مطالعات درباره ادراک رنگ و ترجیحات رنگ نشان می دهد که مردان رنگ های شاداب تر را ترجیح می دهند، در حالی که زنان رنگ های نرم تر را ترجیح می دهند. همچنین مردان احتمالا برای  ، رنگی را به عنوان مورد علاقه خود انتخاب کردند که “رنگ با سیاه و سفید مخلوط شده، در حالی که زنان برای انتخاب طیف رنگی،”رنگهای با سفید مخلوط شده” را بیشتر پسندیده بودند:

در بالا از KISSmetrics infographic نشان می دهد تفاوت در تنظیمات رنگ مردان و زنان است.

در هنگام انتخاب پالت رنگ اولیه نام تجاری خود، این اطلاعات را در ذهن داشته باشید. با توجه به ویژگی های متفاوت طعم مختلف نشان داده شده، پرداخت می شود به درخواست تجدید نظر بیشتر به مردان و زنان اگر آنها درصد بیشتری از خریداران ایده آل خود را تشکیل می دهند.

هماهنگی رنگ + تبدیل
“رنگ” : بهترین رنگ برای استفاده در وب سایت ها اخیرا یک موضوع بسیار محبوب است.

تحقیقات به وضوح نشان می دهد که شرکت کنندگان قادر به تشخیص و فراخوانی یک آیتم به مراتب بهتر (متن یا یک تصویر) می شوند، زمانی که به طور ناگهانی از محیط اطراف خود بیرون می آیند.

مطالعات زیبایی شناختی به ترکیب رنگ و تنظیمات مصرف کننده برای ترکیب رنگ، همچنین نشان می دهد که در حالی که اکثریت مصرف کنندگان ترجیح می دهند الگوهای رنگی با رنگ های مشابه داشته باشند، آنها از پالت هایی با رنگ اکشن متضاد استفاده می کنند.

حال شما چه طیف رنگی را برای شخصیت یک برند پر اثر می دانید؟ نظراتتان با برایمان بازگو کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی همراهی کنید.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن