اخبار

ساندویچ هلندی از درآمد ۱۶ میلیارد دلاری گوگل در برابر مالیات محافظت کرد.

بر اساس مستندات قانونی، گوگل در سال ۲۰۱۶ اقدام به انتقال ۱۵٫۹ میلیارد یورو (۱۹٫۲ میلیارد دلار) به یک شرکت غیر فعال در یک جزیره دوره افتاده به منظور فرار مالیاتی کرده است و اینگونه در آن سال شرکت را از پرداخت میلیاردها دلار مالیات محافظت کرده است.

فرار از پرداخت مالیات به صورت قانونی یکی از مهمترین چالش هایی است که معمولاً کمپانی های بزرگ با آن دست به گریبان هستند.

🔻درباره ساندویچ هلندی بیشتر بدانیم . . .

🔹گوگل اصولا برای فعالیت های این چنینی از دو ساختار مختلف استفاده می کند که یکی از آنها تحت عنوان ساندویچ هلندی بیشتر شناخته شده بوده و مورد استفاده بیشتری قرار می گیرد و دیگری هم تحت عنوان “ایرلندی دولایه” معرفی می شود.

روش کار هم به این صورت است که درآمد حاصل شده را از یک شرکت تابعه ایرلندی به یک شرکت هلندی بدون هیچ کارمندی انتقال می دهند و سپس آن را به صندوق پستی شرکتی در جزیره برمودا انتقال می دهند که باز هم در ایرلند ثبت شده است.

🔸بر اساس اطلاعات ثبتی شرکت ها در اتاق بازرگانی هلند که بصورت آنلاین منتشر شده است، مقدار پولی که این شرکت در سال ۲۰۱۶ از این طریق انتقال داده نسبت به سال گذشته در حدود ۶% بیشتر بوده است.

اما یکی سخنگوهای گوگل در این رابطه اظهار داشته که: “ما تمامی مالیات ها و مبالغ معین شده را می پردازیم و مطابق با قوانین مالیاتی هر کشوری که در آن فعالیت داریم، رفتار میکنیم و همواره در پی کمک به ارتقاء اکوسیستم آنلاین در دنیا هستیم.”

این شرکت از طرف قانون گذاران و مقامات کشورهای مختلف به دلیل عدم پرداخت مالیات کافی تحت فشار قرار دارد و گفته می شود که در سال گذشته در فرانسه در حدود ۱٫۱۲ میلیارد دلار
فرار مالیاتی داشته که از منبع انتشار تبیلغات به دست آورده است.

البته مثلا کشور ایرلند قول داده که این راه گریز مالیاتی را برای این شرکت ها تا سال ۲۰۲۰ مسدود کند، اما از طرف دیگر گوگل هم همواره در پی یافتن راه های دیگر برای دور زدن قانون در
کشورهای مختلف است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

مطالب مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن